26.05.2019, data aktualizacji serwisu: 25.10.2012
Gra miejska

Biogramy

Eugeniusz Wyrwicki (1901–1940), major dyplomowany pilot

Kiedy wiadomo już było, że wojna jest nieunikniona, starano się przygotować polskie lotnictwo do obrony kraju. Przed bombardowaniami stolicę miała chronić powstała na początku 1939 r. Brygada Pościgowa, której szefem sztabu był Eugeniusz Wyrwicki. Wymyślił on również pozornie prosty system wczesnego ostrzegania, który pomagał eskadrom myśliwców szybko odnaleźć nadlatujące nad Warszawę samoloty nieprzyjaciela. System ten był bardzo skuteczny, ponieważ do 7 września rzadko zdarzało się, by niemieckie bombowce zrzuciły ładunki tam, gdzie planowały, a na pewno nie dotarły nad Warszawę w zwartym szyku bojowym. W sumie Brygada Pościgowa od 1 do 7 września strąciła co najmniej 43 samoloty wroga, a potem na rozkaz naczelnego wodza wycofała się w okolice Lublina. Następnie, do 18 września, ewakuowała się do Rumunii.

Eugeniusz Wyrwicki przeprowadzał brawurowe akcje, które miały duże znaczenie dla przebiegu wojny obronnej, m.in. 10 września otrzymał rozkaz przewiezienia z Warszawy map walczącym nad Bzurą armiom „Poznań” i „Pomorze”. Musiał trasę przebyć z minimalnym zapasem amunicji i paliwa i lecąc tuż nad ziemią, ponieważ ładunek, który miał dostarczyć, ważył 180 kg. 18 września przewiózł z Rumunii do okrążonej już Warszawy specjalne rozkazy naczelnego wodza. Lądując, rozbił się na Polu Mokotowskim. Otrzymał nowy samolot, ale nie był pewny, czy jest on w pełni sprawny. Oblatując go, ostrzeliwał przy okazji niemieckie pozycje i kilkakrotnie przewoził rozkazy i inne materiały do oblężonej twierdzy Modlin.

Po kapitulacji Warszawy wraz z ppłk. Mateuszem Iżyckim przedostał się na Węgry, a potem do Francji. Tam zmarł 7 czerwca 1940 r. z powodu ran odniesionych podczas walki z Luftwaffe.

Olga Tumińska BEP IPN


Powrót
Drukuj
Generuj plik PDF
Poleć stronę znajomemu
Adres do korespondencji
, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
©2004-2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.