26.05.2019, data aktualizacji serwisu: 25.10.2012
Gra miejska

Biogramy

Ignacy Mościcki (1867–1946), prezydent Polski w latach 1926–1939

Wybuch II wojny światowej był początkiem końca jego prezydentury. W dniu niemieckiej napaści na Polskę skierował do obywateli zagrzewające do walki orędzie kończące się znamiennymi słowami: „Cały naród polski, błogosławiony przez Boga, w walce o swoją świętą i słuszną sprawę, zjednoczony z armią, pójdzie ramię przy ramieniu do boju i pełnego zwycięstwa”.

Mościcki już 5 września wyjechał z Warszawy. Zamek Królewski, w którym mieściła się siedziba Prezydenta RP, został opuszczony w pośpiechu. Stefan Kozakiewicz, ratujący zabytki z Zamku Królewskiego, wspominał: „Profesor Walicki […] podszedł do biurka prezydenta. Na wielkim blacie leżały w nieładzie papiery, pozostawione po gorączkowym przerzucaniu w pośpiechu. Dużo było listów osobistych – od dzieci”.


17 września 1939 r. wraz z rządem i naczelnym wodzem przekroczył granicę kraju i został wbrew uprzednim zapewnieniom rządu Rumunii internowany w tym kraju. W tej sytuacji, aby zachować ciągłość władz Rzeczpospolitej, musiał zgodnie z konstytucją kwietniową wyznaczyć swego następcę. 24 września został nim Bolesław Wieniawa-Długoszowski, jednak kandydatura ta nie została zaakceptowana przez Francję i Wielką Brytanię, co było przyczyną jego rezygnacji i powołania na to stanowisko prezesa Światowego Związku Polaków Władysława Raczkiewicza. Ignacy Mościcki złożył swój urząd 30 września 1939 r., a w grudniu tegoż roku wyjechał do Szwajcarii. Zmarł 2 października 1946 r. w Versoix pod Genewą. Prochy Prezydenta w 1993 roku sprowadzono do Polski i złożono w krypcie warszawskiej katedry pw. św. Jana.
 

Anna Piotrowska


Powrót
Drukuj
Generuj plik PDF
Poleć stronę znajomemu
Adres do korespondencji
, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
©2004-2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.