26.05.2019, data aktualizacji serwisu: 25.10.2012
Gra miejska

Biogramy

Janusz Regulski (1887–1983), Komendant Straży Obywatelskiej

„Niech żadne napady, rabunki czy też jakiekolwiek karygodne wykroczenia nie splamią honoru Warszawy. […] Wszyscy w spokoju do pracy!”

Janusz Regulski w odezwie do mieszkańców Warszawy (29 września)
 
 
W okresie międzywojennym znany w Warszawie przemysłowiec (m.in. prezes spółki „Siła i Światło”) i patriota. Podkreślał, że działalność przemysłowa powinna służyć społeczeństwu. We wczesnych latach dwudziestych do niego należał polski rekord szybkości, który wynosił wtedy około 100 km/godz. Oprócz samochodów kochał łowiectwo. Kilka razy był mistrzem polski w strzelectwie myśliwskim.
 
W obliczu zagrożenia wybuchem wojny inicjuje oraz współorganizuje pomoc przemysłu dla państwa. W sierpniu 1939 r. na ręce prezydenta Mościckiego przekazał dar na Fundusz Obrony Narodowej. Z chwilą ataku Niemiec na Polskę zgłosił się do dyspozycji władz. Pisał: „Jako major rezerwy ochotniczo zgłosiłem się do służby wojskowej, choć wiek mój zwalniał mnie z tego obowiązku”. 4 września został wezwany przez prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego. Wspominał: „Starzyński […] oświadczył mi, że gwałtowny rozwój wypadków, a w szczególności […] opuszczenie Warszawy przez Policję Państwową, stwarza konieczność natychmiastowego zorganizowania Straży Obywatelskiej”. Regulski kierował nią do 30 października 1939 r. W czasie okupacji organizował spotkania konspiracyjne, przerzuty broni oraz ukrywał poszukiwane przez władze konspiracyjne osoby.
 
Po wojnie Janusz Regulski na podstawie fałszywych dowodów został oskarżony przez komunistów o współpracę z okupantem. W 1948 r. otrzymał wyrok 14 lat pozbawienia wolności, z więzienia został zwolniony w 1955 r. Z jego inicjatywy powstał pomnik Stefana Starzyńskiego w katedrze św. Jana w Warszawie.

Rafał Pękała – BEP IPN


Powrót
Drukuj
Generuj plik PDF
Poleć stronę znajomemu
Adres do korespondencji
, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
©2004-2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.