26.05.2019, data aktualizacji serwisu: 25.10.2012
Gra miejska

Organizacje i instytucje społeczne

Ochotnicze Bataliony Obrońców Warszawy

„Przystępuję do tworzenia oddziałów obrońców Warszawy […] Musimy natychmiast pokazać, że Warszawa ma swoich żołnierzy, swoich warszawiaków, którzy z bronią w ręku staną, choćby za godzinę, czy dwie, i bić się będą za Warszawę i za ojczyznę”.

                                                               Stefan Starzyński [wystąpienie radiowe 12 września 1939 godz. 10.30]
 
 
Ochotnicze Bataliony Obrońców Warszawy im. Stefana Starzyńskiego
 
W fazie bezpośredniej obrony w stolicy nastąpił żywiołowy rozwój wszystkich form cywilnej obrony Warszawy. Powstały wówczas nowe instytucje tej obrony, takie jak Robotnicze Bataliony Obrony Warszawy oraz Ochotnicze Bataliony Obrońców Warszawy im. Stefana Starzyńskiego.
 
Starzyński 12 września o godzinie 10.30 poinformował przez radio, że gen. Czuma udzielił zezwolenia na utworzenie zbrojnego, składającego się z ochotników, Batalionu Obrońców Warszawy. Wezwał do stawienia się na godzinę 11.00 przed pałacem Mostowskich. W ciągu kilkunastu minut na miejsce zbiórki przybyło kilka tysięcy mężczyzn. Ośmiuset z nich zostało skierowanych do koszar i wcielonych do wojska. Reszta zasiliła szeregi Batalionów Pracy. Dowództwo tego oddziału objął oficer łącznikowy Komisarza Cywilnego por. Jan Kempfi.
 

Rafał Pękała BEP IPN


Powrót
Drukuj
Generuj plik PDF
Poleć stronę znajomemu
Adres do korespondencji
, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa
©2004-2019 . Wszelkie prawa zastrzeżone.